200 kg i bänkpress av Tobias Molin
Här är några ord från mig, Josef Eriksson om Tobias Molins bänkpress resa.
I helgen gjorde Tobias Molin 200 kg i bänkpress. En minst sagt ansenlig vikt att pressa från bröstet. Jag har fått se hans utveckling lite på håll i många år. Bland mer involverad i den, och ibland mindre. Första gången jag kom i kontakt med Tobias var över mail 2018. En ambitiös 29-åring som då hunnit träna några år och då hade börjat med 10×10 av J.E bänkpress programmet. Ökningarna kom fint då han gick från 125 kg till 147,5 kg på 11 månader. Tobias började på gym relativt sent då han var drygt över 25 år. Han hade hjälp av en PT där de drillade lite teknik och körde grundläggande träning. Han nådde 82,5 kg i bänkpress och där efter började han experimentera med 5/3/1 av Jim Wendler.
Därefter sysslade han med träning som icke var ordinerad från mitt håll. Vi träffades några gånger under våren 2020 och bla på ett seminarium där jag ingående fick peta i hans teknik. Han hade precis här gjort 150 kg i bänkpress. Sen 147,5 kg hade det då gått trögare. Efter teknisk justeringar från mig tog det bara några månader till 170 kg. Det är då med värt att ha med sig. Tobias ökningar kom drastiskt till 147,5 kg, sen tog det lång tid att nå 150 kg. En sak som hände där emellan var annan träning. Till detta hör då även att det var samma träning som sen fick han att blåsa på från 150 kg till 170 kg. Så det är inte alltid träningen som är dålig, utan tekniken i relation till träningen.
Någonstans där när Tobias hade bänkat 170 kg blev jag mer involverad i Tobias träning från och till. Ibland till 100% och ibland mer som rådgivare och lite mentor. Under den tiden så var det ner i vikt och satsade på att tävla med mera. I slutet av 2023 bestämde sig Tobias att jaga sin flygande enhörning i änden av regnbågen. Han ville få bänkpress 200 kg. Fokuset landade på att träna sig stark mot sina 200 kg. Metoden blev den välbeprövade och bekanta 10×10 programmet. Han satte igång och 30 december 2023 åkte ett nytt PB upp på 180 kg.
Där efter började vägen och kampen med att höja sig lite åt gången ostressat över tid. Den 8 mars 2025 var den tiden kommen och 200 kg fick segla med, inte heller allt för tungt. Tidigare samma veckan när jag fick se en video på hur 190 kg röde sig var det nästan klart redan klart där. Unnar Tobias detta och ska bli kul att se vad nästa mål med bänkpressanndet blir.
Vad som exakt bjuder i framtiden för Tobias får vi se, men förhoppningen är att det kommer mer vikt på stången och kanske även 200 kg på tävling.
Tobias hade även hjälp av Erik Anklev tidigt i sin träning och i mellan perioden av Stefan Ågren
Du hittar 10×10 programmet och med flera i Built Strong Appen